A ’80-as vek elejn kezdett a fajta egyre inkbb teret hdtani haznkban.
Eleinte alig nhny tenyszt importlt az akkori NDK-bl, Csehszlovkibl kutykat, ezeken alapult a hazai tenyszts, vekkel ksbb nhny osztrk, s NSZK fedeztets, majd import szlestette a genetikai bzist. A kiindul genetikai bzis minsge hossz ideig hatssal van az llomny minsgre.
1985-re a fajta kzkedveltt vlt, egyre tbben csatlakoztak tenysztshez – az vtized vgre a Rottweiler toplista-vezet lett a nmet munkafajtk kztt, utolrve a tretlenl npszer nmet juhszkutyt is.
Elktelezett tenysztk kezdemnyezsre, s szervezsvel ekkor alakult a MEOE Rottweiler fajtaszakosztlya, megrdemlik az alaptk, hogy nhny nevet emltsnk: Csernk Sndor elnk, Krausz Gyz, Szkabl Pl, Dr Legny Ferenc, s Haas Gbor vezetsgi tagok, Volyka Jnos s Gabi, Gombkt Jnos, Mosonyi Pl, Hemberger Edit, Gyebnr Ibolya – a teljessg ignye nlkl sorolva az akkori tenysztket, roti bartokat emlkezetem szerint.
Az els vek gyermekbetegsgei, s a ’80-as vek vgn az akkori MEOE-t als erzi, mely 1988-ban az Egyeslet felfggesztshez vezetett, sokakban megfogalmazta az nll – az 1989-ben megalkotott Egyesleti Trvny adta lehetsggel lve – jogi szemly egyesletknt mkd fajtaszervezet alaktsa ignyt.
A fajta anyaorszga – most 102 ves - ltalnos Nmet Rottweiler-Klub (ADRK e.V.) trtnett, szervezett, gyakorlatt, s eredmnyessgt megismerve krvonalazdott az analgia a MRK alaptsra.
Az nll egyeslet alapts tlete a fajta irnt elktelezett (idkzben elhunytak) Gombkt Jnos, s Kovcs Jen nevhez fzdik. A MRK alaptsakor, brsgi nyilvntartsba vtelvel egyidejleg vettem fel a kapcsolatot az ADRK akkori vezetivel, Klaus Altpeter elnkkel, s Dieter Hoffmann vezet brval – azta is rendszeresen brlnak a MRK rendezvnyeken, Hoffmann r napjainkban a nemzetkzi szvetsg, az IFR elnke.
Cljainkat s trekvseinket megrtve maximlis szakmai s emberi tmogatst kaptunk a nmet klubtl olyannyira, hogy a MRK kezdeti szks forrsaira tekintettel kt ven t az ADRK viselte a brk kldse kltsgeit is. 1990-ben a nmet szakemberekkel egytt adaptltuk az ADRK szakmai szablyzatait a hazai llomny s viszonyok, a clok figyelembe vtelvel, megalkottuk a MRK szakmai szablyzatait, melyeket ettl kezdve lnyegi vltoztatsok nlkl alkalmazunk.
A MRK tenyszalkalmassgi vizsga szablyzat kvetelmnyei bevezetskkor lnyegesen meghaladtk – meghaladjk ma is - a hazai gyakorlatot, s kvetelmny rendszert. Nem is szlva a jelentsen eltr nmet tenyszbri szemlletrl, felfogsrl a tenysztsi alkalmassg megtlsben.
Ahogyan a hazai Rottweiler FCI trzsknyvben nyilvntartott populci 2000 utn drasztikusan cskkenni kezdett, egyre inkbb ltszott, hogy a MRK tenyszalkalmassgi vizsgk kvetelmnyeit egyre kevesebben vllaljk a korbbihoz kpest, gy knnyebb feltteleket tmaszt szervezeteknl szereztk meg tenyszllataikra a tenysztsi engedlyt. A minsg az egsz llomnyra vettve nem javult – annak ellenre, hogy egyre tbb nmet, holland kutyt vontak itthon tenysztsbe (ezek minsge, utdaik vltozatos kpet mutatnak) – a ’90-es vek lnyegesen nagyobb egyedszmbl kvetkez viszonylag sok j minsg utdhoz kpest 2000 utn arnyaiban rzkelheten kevesebb a j minsg utdok szma.
Ha a hazai tenyszllat llomny kritikus egyedszm al sllyed, beszkl a genetikai bzis, lnyeges minsgi romlst okozhat az llomnyban – ez nem lehet clja senkinek, aki fajtnkat felelsen szereti, legfeljebb azoknak, akiket zleti, meglhetsi clok vezrelnek. Ennek megakadlyozsa rdekben vezettk be kt ve a ktlpcss (A s B) ZtP. szablyozst, ami azt jelenti a kvetelmnyek vltozatlanok, kt lpcsben teljesthetk – ezltal nem zrjuk ki a mai llomny jelents rszt a tenysztsbl (ha a minimlisan elrt kvetelmnyeket kpesek teljesteni).
Nem is szlva a fajtatiszta, FCI trzsknyben nyilvntartott llomnyt veszlyeztet fekete tenyszts terjedsrl, ahol a fajtatisztasg is ktsges lehet, ennek visszaszortsa rdekben is fontos, hogy a tenysztket sztnzzk, motivljuk a leglis keretek kztti munkra.
A vzolt krlmnyek kztt a tlhajszolt, a realitsokkal, s kvetkezmnyekkel nem szmol kvetelmnyszint emelse a tenyszllatszm drmai cskkenst, egyidejleg a kontroll nlkli fekete tenyszts emelkedst okozza, gy ppen ellenkez - negatv - hatssal van az llomny minsgi vltozsra.
1990 vi kezdettel kidolgoztuk, s bevezettk a tenyszllatok ktelez cspizleti diszplzia szrsi rendszert, ezzel is az ignyes tenyszti kultrt tmogatva – akkor ez mg eretneksgnek szmtott – ennek nyomn tbb mint 10 vvel ksbb a Rottwteiler fajtaszakosztly (akkor mr MRK nven) is kialaktotta a maga szrsi rendszert.
A MRK pldja generlta a fejldst, kvetkezmnyeknt mra a tenyszllat minstsi rendszerek elfelttele az egszsges cspzlet igazolsa a Rottweilereknl is.
Ugyancsak a MRK szervezett elszr Magyarorszgon rottweilerek szmra kikpzst, nmet brk rszvtelvel munkavizsgkat s versenyeket, felismerve a Rottweiler fajtra jellemz fizikai s mentlis sajtossgokat szem eltt tart specilis kpzs fontossgt.
IFR tagsgunknak ksznheten 2008-tl kpviseljk Magyarorszgot a Nemzetkzi Rottweiler Szvetsg specilis segd, s kikpz tovbbkpzseken Nmetorszgban, clunk specilis tuds fiatal szakemberek magas szint kpzse.
A MRK-ot mint trsadalmi szervezetet az ignyes, egymst tiszteletben tart kzssgi kultra, a terleti csoportok nll kezdemnyezsn alapul ignyes rendezvnyek sora jellemzi.
A klfldi szervezetekkel kitn intzmnyes, s szemlyes kapcsolatokat polunk, a hazai kinolgiai letben ugyanez jellemz. A MRK tevkenysgt, s trsadalmi kapcsolatait mutatja, hogy jelents gazdasgi trsasgok szponzorljk nemzetkzi rang, s rszvtel rendezvnyeinket, a klub tevkenysgt – ahogy tette ezt a MASPED Csoporthoz tartoz MASPED Logisztika Kft - Cseh Ott igazgat rnak lli klubhzunkat ksznhetjk. Olyan szemlyisgek tmogatjk aktvan letnket, mint Dr Janza Frigyes r.dandrtbornok c. egyetemi docens, aki a szolglati kutyk kpzse, s az ortopdiai anomlik egyik neves nemzetkzileg is elismert szakembere – vtizedekig vezette az ORFK Kutyavezet Kpz Iskoljt, 20 ven t a Fggetlen Diszplzia Bizottsg tagjaknt sokat tett a hasznlati kutyk egszsge rdekben.
Tmogatink, partnereink sort folytathatnm, ehelyett – nemcsak a jubileum okn – szeretnk ksznetet mondani tmogatsukrt tagjainknak, s segtinknek, az ldozatoktl sem mentes lelkes munkjukrt a MRK fejldse rdekben.
Haas Gbor
Elnk